Skip to main content

Members

Councilors

Officers


Josef Jolissaint, President


Carly Blatt, Vice President


Paige Kennedy, Vice President


Kenneth Miller, Treasurer

Students

(Listed by year)

Class of 2021

Junior AOA Inductees:
Inducted January of 3rd Year
Senior AOA Inductees:
James Frisbie  
Sarah Helman  
Jonathan Hurst  
Jamie Kator  
Adrianna Lee  
Nicole Mair  
Ellen Moore  
Autusa Pahlavan  
Gregory Perraut  
Nicole Rangos  
Katelyn Seale  
Jonathan Siglin  
Rebecca Zhang  

Class of 2020

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Inducted August of 4th Year
Aymen Alqazzaz Paola Aldana
Kavita Bhatnagar  Hua-Ren Cherng
Justin Brilliant  George Crabill
Ilaria Caturegli  Stephen Devlin
Latasha Easter  Allison Durham
Ashley La  Ogo-Oluwa Ope
Alexandra Laps  Vesselin Penchev
Emily Min  Nathan Roberts
Karishma Patel  Yinglun Wu
Cristian Salgado  
Breanna Tracey  
Vivien Xie  
Lisa Younk  

Class of 2019

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Inducted August of 4th Year
Carly Blatt Charles Baldi
Josef Jolissaint Aimee Belak
Stephanie Kuo Eric Eidelman
Kenneth Miller Andrew Goodwin
Stephanie Payton Meghan Gray
Lauren Rosso Brandon Hassid
Kelsey Sullivan Hubert Huang
Charles Fleming Janina Markidan
Paige Kennedy Shuvodra Routh
Richa Manglorkar Kristen Suzich
Jordan Parker Alexander Tsai
Jacob Quaytman Devon Zorn
Jesse Stokum  
Richard VanBesien  

Class of 2018

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Jennifer Bai Ida Ahmadizadeh
Sarah Chang Leila Bahmani Kazerooni
Samantha Dizon Valerie Dawson
Elena Donald Andrew Fischer
Logan Kolakowski Jeffrey Freiberg
Melissa Langer Timothy Lancaster
Alison Mehlhorn Grace Lee
Katherine Mistretta Brooke Lubinski
Stefano Muscatelli Nolan O’Dowd
Joshua Olexa Keir Ross
Craig Schneider Tiffany Yu
Jeremy Winer  

Class of 2017

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Anna Dusenbery Jessica Chaffkin
Sarah Flynn Virginia Drake
Christiana Gandy Scott Koenig
David Hanna Ioan Lina
Andrew Hickey Andrew Lutz
Alexander Mamunes Amanda Mahle
Dylan Peterson Kathleen McAvoy
Emily Michelle Schehlein Megan Miles
Nina Semsarzadeh Morgan Oskutis
Alexandra Simpson Leah Pedoeim
Malia Guy Swanson Aimee Pickering
  Daniel Summers
  Sara Van Meerbeke
  Rachel White
  Kevin Yi

Class of 2016

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Elaine Bigelow Julian Amin
Anat Chemerinski Laura Bomze
Timothy Costales Mark Chottiner
Daniel Eichberg Margaret Connolly
Michael Foster Lillian Dubiel
Liat Gutin Michelle McCrone
Christian Larsen Moshe Meister
Rachel Smith Melanie Muszelik
Deidre St. Peter Samuel Oliver
Jessie Werner Samuel Schiff
Katherine Williams Kevin Turek
Steven Woodward, Jr. Jonathan Watson

Class of 2015

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Jonah Abraham Sarah Britz
Willard Applefeld Alexandra Byrne
Sarah Britz Timothy Chryssikos
Megan Casady Kristen Coletti
An Chen Margeaux Corby
Natalie Held Heather Edwards
Katherine Jacobs Norman Hill
Cathy Meade Ariana Khaladj-Ghom
Gopal Narang Elyse McGlumphy
Alexander Pappas Meaghan Phipps
Timothy Phelps Jonathan Pumilia
Shannon Serlemitsos Thomas Robertson
Matthew Zeitler Melissa Shepard
  Alexandra Wright

Class of 2014

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Clayton Alexander Daniel Ahmad
Daniel Ambinder Danielle Baruch
Andrew Bluher Brian Bates
Kenzie Bowen Laurel Cummings
Steven Cassady Matthew Ferris
Jared Cohen Iris Hartley
Elizabeth Duke Erin Haser
Nicholas Dye Zachary Haupt
Meredith Goodloe Samuel Jonas
Heather Lillemoe David Knipp
Paige Luneburg Teresa Lee
Berje Shammassian Jennifer Redd
Scott Shapiro Jessica Stevens
Akina Tamaki  
Jeffrey Zapora  

Class of 2013

Junior AOA Inductees:Senior AOA Inductees:
Naseem Alavian Jason Blevins
Selma Amrane Gregory Gasbarro
Joel Atwood Danielle Goodrich;
Gregory Bittle Rebecca Harvey
Sanchita Bose Andrew Hudson
Elizabeth Eden Soo Jung
Ian Oppenheim Sherie McDonald
Amanda Rosecrans Andrew Newton
Anita Sahu Naren Nimmagadda
Aleksandra Smith Remigio Roque
Andrew Tkaczuk Julia Sarsfield
Page Widick Stephanie Schmitz
  Andrea Schulze
  Catherine Sharoky
  Howard Wang
  Ali Hamedani

 

Faculty

(Listed by year)

2020

Inducted in JanuaryDepartment
Dr. Steve Kittner Neurology
Dr. Rana Malek Internal Medicine
Dr. Darlene Robinson Emergency Medicine

2019

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Elizabeth Lamos Medicine
Dr. Ana Sanchez Neurology
Dr. Minhaj Siddiqui Surgery

2018

Inducted in MarchDepartment
Dr. Laura Buchanan Surgery
Dr. David Gens Surgery
Dr. Mohit Gilotra Orthopaedics

2017

Inducted in JanuaryDepartment
Dr. Devang Patel Medicine
Dr. Norman Retener Medicine
Dr. Rodney Taylor Otorhinolaryngology-Head & Neck Surgery

2016

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Sandra M. Quezada Medicine
Dr. Kerri A. Thom Epidemilogy & Public Health
Dr. George Willis Emergency Medicine

2015

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Thomas M. Scalea Surgery
Dr. Nirav Shah Medicine

2014

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Caron Hong Anesthesiology
Dr. Miriam Laufer Pediatrics
Dr. Scott Strome Otorhinolaryngology

2013

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Philip Dittmar Medicine
Dr. Eugene Koh Orthopaedics
Dr. Shana O. Ntiri Family & Community Medicine

Residents & Fellows

(Listed by year)

2020

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Rupal Jain Emergency Medicine
Dr. Zulqarnain (Sono) Khan Internal Medicine
Dr. Gloribel Olexa Pediatrics
Dr. Minna Leydorf Pediatrics

2019

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Clare Coda Medicine & Pediatrics
Dr. Manoj Racherla Medicine
Dr. Allison Shannon Obstetrics, Gynecology and Reproductive Sciences
Dr. Adam Zviman Medicine

2018

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Cheryl Augenstein Medicine
Dr. Daniel Escobar Medicine
Dr. Bryce Harbertson Diagnostic Radiology and Nuclear Medicine
Dr. Elliot Sultanik Medicine

2017

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Stephen Biederman Internal Medicine
Dr. Praveen George Internal Medicine
Dr. Adam Meeks Diagnostic Radiology and Nuclear Medicine
Dr. Lindsay Weiss Pediatrics

2016

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Sunil Adige Internal Medicine
Dr. Clint D. Cappiello Surgery
Dr. John Allen Internal Medicine
Dr. Phillip D. Magidson Emergency Medicine/Internal Medicine

2015

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Earl V. Campbell III Internal Medicine
Dr. Christopher Lemon Emergency Medicine/Pediatrics
Dr. Natalie O'Neill Surgery
Dr. Sunjeet Sidhu Internal Medicine

2014

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Briana Short Internal Medicine
Dr. Patti Jo Jaiyeola Pediatrics
Dr. Kaci Christian Internal Medicine

2013

Inducted in FebruaryDepartment
Dr. Nidhi Goel Internal Medicine & Pediatrics
Dr. Ryan M. Scilla  Medicine
Dr. Alexis Smith  Pediatric Surgery
Dr. Payam Soltanzadeh  Neurology

Alumni

(Listed by year)

2020

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Catherine Smoot-Haselnus Ophthalmology

2019

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Stacy Garrett-Ray Family Medicine

2018

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Michael J. Fellner Dermatology
Dr. Steven J. Gross Neonatal Medicine
Dr. Paul A. Offit Pediatrics & Infectious Diseases

2017

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Hugh E. Mighty Clinical Affairs

2016

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Joseph G. Liberto Psychiatry

2015

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Louis Bell General Pediatrics

2014

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Maurice Reid Emergency Medicine
Dr. Luette Semmes Dermatology

2013

Inducted in FebruarySpecialty
Dr. Nelson Goldberg Plastic Surgery
Dr. William Howard Psychiatry & Behavioral Sciences
Dr. H. Neal Reynolds Internal Medicine